fb art
      Czech Republic United States of America USA Slovakia

karel-a-velanA. KAREL VELAN

Karel Velan, prezident Česko-Severoamerické komory, je světoznámý český průmyslník, filantrop a vědec. Narodil se v roce 1918 v Ostravě a vystudoval Technickou univerzitu v Brně. Po nástupu komunistů v roce 1948 odešel i s rodinou do Kanady.

V roce 1953 postavil v Montrealu první továrnu. K jeho zákazníkům patří mj. i loďstvo Spojených států. Jeho firma se specializuje na průmyslové armatury a vlastní továrny nejen v Kanadě a USA, ale i ve Francii, Portugalsku, Koreji a na Tchaj-wanu.

Karel Velan si zachoval vřelý vztah ke své domovině. S manželkou Olgou věnovali České republice více než milion dolarů na dobročinné účely. S houslovým virtuosem Josefem Sukem založili nadaci na podporu mladých českých umělců. Karel Velan podporuje studie českých lékařů v Kanadě a v USA a významnou částku přispěl i na oběti povodní na Moravě

Karel Velan je prezidentem a hlavním sponzorem klíčového projektu Česko-Severoamerické komory pro obchod a kulturu Inc., kterým je kulturně informační webová služba www.czechevents.net.

Karel Velan byl velice nadšen nápadem České školy v Atlantě a škola má jeho plnou podporu. Ještě jednou bychom mu touto cestou rádi poděkovali za poskytnutí finančního daru. Všichni z nás, kteří se v nemalé míře podílejí na růstu tohoto projektu, si dobře uvědomují, že bez štědrých finančních darů by naše škola nemohla vzniknout a vzkvétat. Jako neprofitová organizace jsme závislí na darech od sponzorů, jako je pan Velan, a hluboce si vážíme jeho podpory. Těšíme se na budoucí spolupráci a podporu naší české komunity v Atlantě.


Více o životě pana Karla Velana
Nový Domov Velanovi slaví 95. narozeniny
Nový Domov Strana 6
Radio Praha Zahraniční Čech roku 2012

 

      

kalendář jmen